ההבדל בין ערביקה לרובוסטה | מידע חיוני לחובבי הקפה

קפה , ערביקה

בכל הנוגע לתחום הקפה, כולנו יודעים שהמגוון הוא רחב עד אינסופי. החל מסוגי טעמים שונים, ועד לסוגי קליית הפולים והריח שלהם. מתוך כל אלה, ישנם שני סוגי מינים של קפה, שנחשבים למבוקשים ביותר: ערביקה ורובוסטה.

ההבדל בין ערביקה לרובוסטה יכול להתבטא בין היתר בטעם, מוצא, מראה ומחיר.

קפה ערביקה נחשב לזן הקפה האיכותי והטוב ביותר (וכמובן שגם היקר יותר). עצי הערביקה מסוגלים לצמוח באקלים טרופי, באזור ליד קו המשווה. לאחר שפירות עץ הערביקה נעשים בשלים, הם נופלים לקרקע ומתקלקלים. על כן, יש להשגיח על העץ ועל פירותיו, על מנת לקטוף אותם בזמן שיהיו בשלים וראויים לתהליך הכנת הקפה.

זן הרובוסטה לעומת זאת, גדל על עצי הרובוסטה, הנמצאים במזרח כדור הארץ, באזורי קו המשווה, ונחשבים כעצים נמוכים יחסית. כאשר פולי הקפה שגדלים על עצי הרובוסטה נעשים בשלים, הם נשארים על העץ, ואינם נופלים על הקרקע, בניגוד לפולי הערביקה. מעבר לכך, רוב תערובות הקפה, אותם אנו שותים בבתי קפה, מכילים שילוב של שני הזנים, אך לא באופן שווה (אחוז גבוה יותר של רובוסטה).

על מנת להבין טוב יותר על ההבדל בין ערביקה לרובוסטה, ניתן להעזר במדדים הבאים, אשר יוכלו לעשות לכם קצת סדר בראש, ולהבין לאיזה מבין סוגי הקפה אתם יותר נמשכים:

  • שכיחות – קפה הרובוסטה מהווה כשליש מכלל הייצור בעולם, בעד ערביקה מהווה מעל 60 אחוז מכלל הייצור בעולם.
  • טעמים וריחות – בכל הנוגע לטעם וריח, ההבדל בין ערביקה לרובוסטה די ברור ומובהק: פולי הערביקה ניחנו בטעם מתוק-חריף, ובריח מתוק, בעוד פולי הרובוסטה בעלי טעם נייטרלי ובריח המזכיר בוטנים.
  • משאבי גידול – צמח הערביקה דורש גידול במקום גבוה וחם יחסית, ועל כן הופך למורכב יותר. את צמח הרובוסטה לעומת זאת, ניתן לגדל כמעט בכל מקום, ועל כן נחשב כיותר זמין ונגיש. כמו כן, הוא מצריך פחות שימוש בחומרי הדברה.
  • תקופת פריחה – גם בתקופת הפריחה קיים הבדל בין ערביקה לרובוסטה, כאשר לצמח העריבה לוקח בין ארבע עד שבע שנים לייצר פירות בשלים, ולצמח הרובוסטה לוקח זמן קצר יותר – בין שנתיים לשלוש שנים בלבד.
  • שיווק – את פולי הערביקה הנחשבים כנפוצים בבתי קפה, נהוג לרכוש כשאר הם טריים, אך לא קלויים. הרובוסטה יכול להיות משווק במספר דרכים: או כקפה טרי שאינו קלוי מראש, או כקפה טחון או קפה מיובש בהקפאה. שימוש נפוץ בעיקר בקפה אספרסו וקפה הפוך.
  • אחוזי קפאין – גם באחוזי הקפאין קיים הבדל בין ערביקה לרובוסטה: בפולי הערביקה קיימים בין 0.8% ל-1.7% קפאין, ובפולי הרובוסטה קיימים בין 1.6% ל-2.8% קפאין.
  • הכנת הקפה מהפולים – על מנת להכין קפה מפולי הערביקה, יש צורך בהרתחתם, בניגוד להכנת קפה מפולי הרובוסטה, אשר ניתן להכינם באופן מיידי ללא הרתחה.