הצילו! החבילה שלי תקועה במכס

שחרור חבילה מהמכס


איך משחררים חבילה מהמכס, כמה מכס משלמים על חבילות מחו"ל ומה חשוב לדעת כדי לחסוך זמן ולהימנע מטעויות?

תהליך הרכישה של מוצרים אונליין הפך לחלק בלתי נפרד מהמציאות של רבים מאיתנו. כאשר לצד העלייה התלולה בקניות עצמן, גם אופן השינוע והטיפול בחבילות נעשה מהיר, פשוט ונוח מתמיד. אלא שלמרות השינויים החיוביים הללו, חלק מאותן החבילות עוברות תחנה נוספת לאורך הדרך שעלולה להשפיע על התהליך כולו – הכוונה היא כמובן לבדיקה במכס.  

כמה מכס משלמים על חבילות מחו"ל?

תשלום מכס על חבילה מושפע משווי המוצרים שהזמנתם. בהקשר הזה, חשוב לעשות סדר ולהבדיל בין מכס לבין מע"מ, מכיוון שצרכנים רבים נוטים להתבלבל בין השניים. תשלום מע"מ הוא אחד מבין התשלומים שצרכני אונליין עשויים לשלם. אליו מצטרפים המכס, מס קנייה מחו"ל ותשלומים רלוונטיים נוספים. מתי תידרשו לשלם אותם? 

מע"מ נגבה על מוצרים בשווי של מעל ל-75 דולרים. הכוונה היא למוצר עצמו, ללא תוספת דמי משלוח. מכס לעומת זאת, יש לשלם על מוצרים ששווים למעלה מ-500 דולרים, בנוסף למע"מ. מוצרים בעלות של פחות מ-500 דולרים לא נדרשים לתשלום מכס, למעט מוצרים ספציפיים כמו טבק או אלכוהול. חשוב לשים לב שביצוע מספר הזמנות עוקבות באותו האתר, עלול להוביל לאיחוד לכדי חבילה אחת – כאשר שאלת התשלום של מע"מ ומכס תתייחס לשוויה הכולל. 

גובה תשלום מכס על חבילה מושפע מסוג המוצר שהוזמן (חשמל, אופנה, טיפוח וכדומה), כך שאם תרצו לדעת כמה מכס משלמים על חבילות מחו"ל טרם הזמנה ספציפית – ניתן לחשב את הסכום המשוער באמצעות מחשבון מסי יבוא אישי שמופיע באתר רשות המסים. 

איך משחררים חבילה מהמכס?

תהליך השחרור של חבילות מהמכס מחולק למספר שלבים מוגדרים, כך שמצב שבו חבילה תקועה במכס יתרחש עקב בעיה או עיכוב באחד מהם. אם צרכן מעוניין לשחרר את החבילה שהזמין באופן עצמאי, יהיה עליו להגיע באופן אישי ולהציג את המסמכים הרלוונטיים בהם שטר המטען וחשבונית הקנייה. במקרים של מוצרים ייחודיים, הצרכן יידרש גם להציג אישורים נוספים. חשוב לציין שאי הצגת המסמכים הנחוצים או עיכוב בהגעה, יובילו גם לעיכוב בשחרור החבילה ולעלויות נוספות בגין אחסונה.

האם קיימת דרך מהירה יותר לשחרור חבילות?

בהחלט. לצורך קיצור וייעול תהליכים, נכנסות לתמונה חברות הבלדרות. חברות אלו מתמחות בהליכי שחרור חבילות המיובאות לישראל, כך שהן יודעות איך משחררים חבילה מהמכס באופן המהיר והנוח ביותר. החברה הרלוונטית מייצגת את הצרכן לאורך כל התהליך, מיידעת אותו על השלבים הנדרשים ומטפלת גם בגביית המיסים הרלוונטיים. מסיבה זו, על מנת שהחברה תוכל להעניק את השירות הנוח ביותר, היא נדרשת להיות בעלת רישיון סוכן מכס מורשה. 

עם GCX, כבר לא תצטרכו להתמודד עם חבילה תקועה במכס

חברת הבלדרות הישראלית GCX, הגדולה מסוגה בארץ, מתמחה במתן פתרונות שילוח בינלאומיים לעסקים וללקוחות פרטיים. כחלק מהתהליך, החברה מחזיקה ברישיון סוכן מכס מורשה ובתקן לשירותי עמילות מכס וסחר אלקטרוני למטען בינלאומי. לכן היא לא רק בקיאה בהליכים הנדרשים אלא גם מבצעת אותם בפועל. 

לקוחות שמקבלים משלוחים באמצעות GCX, מעודכנים בסטטוס ההזמנה שלהם במייל או במסרון, ומקבלים מידע מלא אודות תשלום מכס על חבילה שנדרשת בכך. זאת ועוד, GCX דואגת גם לעזור בהסדרת התשלום מראש, טרם נחיתת החבילה בארץ, כדי למזער למינימום כל פוטנציאל לעיכוב. כך שאם נתקלתם בעבר במצב של חבילה תקועה במכס, השירות של GCX יסיר לכם דאגה אחת מהראש.