מנהרות הכרמל

מנהרות הכרמל

כביש מנהרות הכרמל הוא כביש אגרה בעיר חיפה המורכב משתי מנהרות המחברות בין חיפה דרום ועד מחלף הצ'ק פוסט בקריות. המנהרות משמשות את נהגי ישראל העובדים או המתגוררים באזור חיפה והסביבה ומשפרים את הנסיעה בשעות הבוקר לעבודה ובשעות אחר הצהריים בדרך חזרה הביתה. מנהרות הכרמל הוא אחד הפרויקטים התחבורתיים הגדולים והיוקרתיים שקמו אי פעם בישראל והוא שיפר מאוד את זמני ההגעה ממקום למקום בתוך העיר חיפה.

שימוש בכביש כמנוי

השימוש בכביש המנהרות נעשה בשני אופנים: מנוי או נהג מזדמן. היתרונות של להיות מנוי במנהרות הכרמל הוא החיסכון בזמן יקר שכן אין צורך להמתין לבדיקה או לתשלום בעת הכניסה לכביש. עם ההגעה למחסום המצלמה מזהה את הרכב ומספרו והמערכת מעלה באופן אוטומטי את המחסום. למנויים יש נתיבים מיוחדים בעת הכניסה למנהרות והם אינם צריכים לחכות בתור ביחד עם הנהגים המזדמנים. חשוב להבהיר שהתשלום על מנוי הוא על פי הקטעים בהם נסע הרכב בלבד ללא דמי שימוש חודשיים. כלומר, במידה והרכב המנוי לא נכנס במשך חודש שלם למנהרה ולו פעם אחת הנהג לא יצטרך לשלם בכלל.

שימוני בכביש כרכב מזדמן

למרות היתרונות הברורים של שימוש במנהרות הכרמל כמנוי גם לנסוע בכביש באופן חד פעמי טומן בתוכו יתרונות רבים. ראשית נסיעה במנהרות הכרמל חוסכת זמן יקר מאוד ומאפשרת גם לנהג שאינו מנוי ליהנות משירותי הכביש במלואם. אומנם רכב שאינו מנוי ייאלץ להתעכב מעט בעת התשלום אך לרוב התורים אינם ארוכים וזמן ההמתנה בתור הוא לא יודע מ-2 דקות. מחיר הכניסה למנהרות הוא מחיר הוגן ושווה לכל כיס וניתן לשלם בשלל האופציות הקיימות.

כבישי אגרה בישראל

מנהרות הכרמל הוא אינו כביש האגרה היחיד בישראל ובנוסף אליו קיים גם כביש 6 והנתיב המהיר לתל אביב. כבישי האגרה בישראל שפרו משמעותי את תנאי הנסיעה בישראל וגורמים לנהגים רבים לחסוך כסף רב וזמן יקר מדי יום. למרות שהשימוש בכבישי האגרה כרוך בתשלום הוא עדיין חוסך כסף לנהגים ועולה פחות מאשר נסיעה רגילה שכרוכה בפקקים ועומסי תנועה רבים.